Uchwała Nr XXVII/154/2005
Rady Gminy w Sławoborzu
z dnia 29 kwietnia 2005 roku
w sprawie uchwalenia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Gminy S ł a w o b o r z e na 2005 rok.
Na podstawie art.18 ust.2 pkt 15 ustawy z dnia 08 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (jednolity tekst : Dz. U. Nr 142, poz. 1591 z 2001 roku wraz z późniejszymi zmianami) oraz na podstawie art. 4.1. ust. 1, 2 i 5 ustawy z dnia 26 października 1982 roku o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi ( jednolity tekst: Dz. U. Nr 147, poz. 1231 z późniejszymi zmianami),
Rada Gminy uchwala, co następuje :
§ 1. Uchwala się Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów
Alkoholowych Gminy Sławoborze na 2005 rok, stanowiący załącznik Nr 1 do niniejszej uchwały.
§ 2. Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Sławoborze.
§ 3. Traci moc uchwała Rady Gminy w Sławoborzu Nr XIV/90/2004 z dnia 14 kwietnia 2004 roku w sprawie uchwalenia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Gminy Sławoborze na 2004 rok.
§ 4. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
Załącznik Nr 1 do Uchwały Rady Gminy Sławoborze
Nr XXVII/154/2005 z dnia29 kwietnia 2005r.
PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH GMINY SŁAWOBORZE
NA 2005 ROK.
Gminny Program w szczególności dotyczy zagadnień nadużywania napojów alkoholowych, gdyż jest to problem najistotniejszy postrzegany w gminie.
Celem Programu jest :
---------------------------
- zmniejszenie powstawania nowych problemów alkoholowych,
- zmniejszenie rozmiarów aktualnie istniejących problemów alkoholowych.
Do zadań realizowanych w 2005 roku należeć będzie :
- finansowanie działalności Środowiskowego Ogniska Wychowawczego TPD w Sławoborzu,
- tworzenie punktów konsultacyjno – informacyjnych w świetlicach wiejskich na terenie gminy,
- kontynuowanie umowy dotyczącej współdziałania w programie przeciwalkoholowym, dotyczącym współfinansowania działalności Poradni Uzależnień w Świdwinie.
- współpraca z Policją , Prokuraturą, Poradnią Uzależnień oraz Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej ,
- pomoc finansowa na realizację obowiązku leczenia dla osób uzależnionych ( pokrycie kosztów dojazdu do Poradni ).
- realizacja programów profilaktycznych w szkołach podstawowych i gimnazjach,
- pomoc w organizacji wypoczynku letniego i zimowego dla dzieci z rodzin z problemami alkoholowymi, prowadzenie zajęć w świetlicach, imprez sportowo – rekreacyjnych na wolnym powietrzu – promujących zdrowy tryb życia,
- pomoc w organizacji imprez promujących trzeźwość wśród społeczności gminnej,
- współpraca z jednostkami rządowymi i pozarządowymi działającymi na rzecz programów trzeźwościowych,
- 2 -
- szkolenie nauczycieli i kadry zatrudnionej w Zespole Szkół Publicznych ,
- szkolenie członków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych,
- organizacja wyjazdów do teatrów na spektakle o tematyce profilaktycznej, a także zakupywanie spektakli wystawianych w szkołach i Gminnym Ośrodku Kultury w Sławoborzu.
- uchwała Rady Gminy Sławoborze Nr XXX/177/2001 z dnia 30 sierpnia 2001 roku określiła liczbę punktów sprzedaży napojów alkoholowych zawierających powyżej 4,5% alkoholu ( z wyjątkiem piwa ), przeznaczonych do spożycia w miejscu jaki i poza miejscem sprzedaży dla gminy Sławoborze,
- uchwała Rady gminy Sławoborze Nr III/11/2002 z dnia 30 grudnia 2002 roku ustaliła zasady ustaliła zasady usytuowania na terenie gminy Sławoborze miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych,
- prowadzenie regularnej kontroli placówek zajmujących się sprzedaży i podawaniem napojów alkoholowych, a w przypadku stwierdzenia naruszenia określonych zasad – wszczęcie postępowania o cofnięcie zezwoleń. Zasady kontroli placówek handlowych zostały określone w punkcie nr 6 Programu.
- ścisła współpraca z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Sławoborzu w celu ustalenia rodzin zagrożonych alkoholizmem oraz ustalenie form pomocy,
- współpraca z pracownikami opieki zdrowotnej z terenu gminy Sławoborze w zakresie wczesnej diagnozy i rozpoznawania choroby alkoholowej oraz udzielenia pomocy w rozwiązaniu problemu alkoholowego,
- wspieranie finansowe instytucji prowadzących realizację profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych miedzy innymi współfinansowanie kosztów utrzymania Poradni Uzależnień w Świdwinie, pokrywanie kosztów utrzymania Środowiskowego Ogniska Wychowawczego TPD Koszalin, działającego przy Zespole Szkół Publicznych w Sławoborzu.
Kontroli podlegają wszyscy przedsiębiorcy prowadzący sprzedaż i podawanie napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży jak i poza miejscem sprzedaży;
Kontrolę przeprowadzają :
a) członkowie Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych,
b) Policja,
c) osoba wyznaczona przez Wójta Gminy Sławoborze.
- 3 -
Zakres kontroli obejmuje :
- przestrzeganie porządku publicznego wokół miejsc sprzedaży napojów alkoholowych,
- przestrzeganie ustawowego zakazu sprzedaży napojów alkoholowych osobom nieletnim i nietrzeźwym,
- przestrzeganie ustawowego zakazu reklamowania napojów alkoholowych,
- zgodność prowadzonej sprzedaży napojów alkoholowych z aktualnie obowiązyjącymi zezwoleniami,
- przestrzeganie zasad i warunków sprzedaży napojów alkoholowych określonych w ustawie o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz w uchwałach Rady Gminy Sławoborze.
Kontrole punktów sprzedaży napojów alkoholowych winny być przeprowadzana przez co najmniej dwie osoby.
Osoby upoważnione do dokonywania kontroli mają prawo do :
- wstępu na teren nieruchomości , obiektu, lokalu lub części , gdzie prowadzona jest sprzedaż napojów alkoholowych, w takich dniach i godzinach, w jakich prowadzona jest działalność placówki,
- żądania pisemnych lub ustnych wyjaśnień oraz okazania niezbędnych dokumentów, które są niezbędne do korzystania z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych.
Z czynności kontrolnych , o których mowa wyżej dokonuje się w obecności kontrolowanego przedsiębiorcy lub osoby zastępującej i upoważnionej przez tego przedsiębiorcę.
Kontrolowany przedsiębiorca obowiązany jest zapewnić niezbędne warunki do sprawnego przeprowadzenia kontroli.
Z przeprowadzonej kontroli sporządza się protokół, który wraz z ewentualnymi wnioskami o cofnięcie zezwolenia niezwłocznie przekazuje się dla organu wydającego zezwolenia.
Na podstawie wyników kontroli, organ wydający zezwolenia wzywa przedsiębiorcę do usunięcia uchybień w wyznaczonym terminie, o ile nie są one podstawą do cofnięcia zezwoleń, lub podejmuje inne działania przewidziane prawem.
Komisja pracuje na posiedzeniach zarówno całej Komisji jak i zespołów.
Spośród wszystkich członków wydzielono trzy zespoły do spraw :
- I zespół do spraw : rozpatrywania wniosków o objęcie leczeniem odwykowym osób uzależnionych od alkoholu, przeprowadzaniem rozmów motywacyjnych do podjęcia dobrowolnego leczenia,
- II zespół do spraw : koordynacji w realizacji programów profilaktycznych, rozpatrywania wniosków o dofinansowanie zadań w ramach Gminnego Programu (...),
- 4 -
- III zespół do spraw : opiniowania podań dot. wydawania zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych i kontroli placówek handlowych i gastronomicznych.
Członkowie Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych otrzymają wynagrodzenie w wysokości 100,00 zł (brutto) za poszczególne rodzaje prac związanych z działalnością Komisji:
- udział w posiedzeniu Komisji
- udział w posiedzeniu zespołu Komisji
- za kontrolę pod względem przestrzegania zasad obrotu napojami alkoholowymi w punktach sprzedaży tych napojów.
Wynagrodzenie , o którym mowa będzie wypłacane w ramach umów cywilnoprawnych zawieranych przez Wójta Gminy.
W razie zbiegu posiedzeń w tym samym dniu, członkowie Komisji otrzymują jedną dietę bez względu na to, w ilu posiedzeniach uczestniczą.
Oczekiwane korzyści z realizacji Gminnego Programu :
Realizacja Programu może przynieść korzyści w sferze zdrowotnej, ekonomicznej oraz znaczną poprawę jakości życia mieszkańców gminy poprzez :
- obniżenie śmiertelności i ryzyka zachorowań,
- podniesienie sprawności psychofizycznej wśród mieszkańców gminy,
- poprawę kondycji psychicznej i moralnej oraz zwiększenie stabilności i bezpieczeństwa w środowisku,
- zmniejszenie ilości uszkodzeń ciała spowodowanych wypadkami na drogach,
- zwiększenie wiedzy na temat uzależnień i sposobów ich leczenia,
- kształtowanie pozytywnego stosunku do samego siebie i otoczenia.