Uchwały Nr XXXV/195/06
Rady Gminy w Sławoborzu
z dnia 28 kwietnia 2006 roku
w sprawie uchwalenia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii w Gminie Sławoborze na 2006r.
Na podstawie art. 18 ust.2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym ( tekst jednolity: Dz. U. z 2001 roku Nr 142, poz. 1591 z późn. zmianami) , art. 41 ust.2 ustawy z dnia 26 października 1982 roku o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi ( tekst jednolity: Dz. U. z 2002 roku Nr 147, poz. 1231 z późn. zmianami) oraz art. 10 ust.3 ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz. U. z 2005r. Nr 179, poz. 1485) uchwala się, co następuje:
§ 1. 1. Uchwala się Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii w gminie Sławoborze na 2006 rok.
2. Ilekroć w dalszej części uchwały będzie mowa bez bliższego określenia o gminnym programie – należy przez to rozumieć Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii.
§ 2.Cele gminnego programu:
1. Zapobieganie powstawaniu nowych problemów alkoholowych i problemów narkomanii na terenie gminy Sławoborze.
2. Zmniejszenie rozmiarów aktualnie istniejących problemów.
3. Wspieranie działalności w powyższych zakresach organizacji społecznych, poprawianie warunków sprzyjających tym działaniom.
4. Krzewienie trzeźwości i abstynencji.
5. Kreowanie i propagowanie zdrowego i trzeźwego stylu życia.
6. Oddziaływanie na osoby nadużywające alkoholu bądź zażywające narkotyki oraz udzielanie pomocy ich rodzinom.
§ 3. Oczekiwane korzyści z realizacji gminnego programu:
1. Realizacja programu może przynieść korzyści w sferze zdrowotnej, ekonomicznej oraz znaczną poprawę jakości życia mieszkańców gminy poprzez:
- obniżenie śmiertelności i ryzyka zachorowań,
- podniesienie sprawności psychofizycznej wśród mieszkańców gminy,
- poprawę kondycji psychicznej i moralnej oraz zwiększenie stabilności i bezpieczeństwa w środowisku,
- zmniejszenie ilości uszkodzeń ciała spowodowanych wypadkami na drogach,
- pogłębienie wiedzy na temat uzależnień i sposobów ich leczenia,
- kształtowanie pozytywnego stosunku do samego siebie i otoczenia.
§ 4. Warunki niezbędne do osiągnięcia celów wymienionych w
§ 2 :
I. ZWIĘKSZENIE DOSTĘPNOŚCI POMOCY TERAPEUTYCZNEJ DLA UZALEŻNIONYCH OD ALKOHOLU ORAZ UZALEŻNIONYCH OD NARKOTYKÓW
1. Motywowanie osób uzależnionych do rozpoczęcia procesu leczenia i wyjścia z uzależnienia oraz kierowanie tych osób do odpowiednich poradni i instytucji.
2. Prowadzenie postępowania przygotowawczego w sprawach o nałożenie obowiązku leczenia odwykowego i kierowanie wniosków do sądu.
3. Zakup i dystrybucja materiałów , ulotek, książek na temat chorób związanych z uzależnieniami i możliwości ich leczenia.
4. Współfinansowanie działalności Poradni Uzależnień w Świdwinie.
II. UDZIELANIE RODZINOM, W KTÓRYCH WYSTĘPUJĄ PROBLEMY ALKOHOLOWE BĄDŹ ZWIĄZANE Z UZALEŻNIENIEM OD NARKOTYKÓW POMOCY PSYCHOSPOŁECZNEJ I PRAWNEJ, A W SZCZEGÓLNOŚCI OCHRONY PRZED PRZEMOCĄ W RODZINIE.
1. Ścisła współpraca Gminnej Komisji Rozwiązywania
Problemów Alkoholowych z policją, prokuraturą, Poradnią
Uzależnień oraz Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej.
2. Pomoc finansowa na realizację obowiązku leczenia dla
osób uzależnionych.
3. Stałe informowanie o możliwościach otrzymania pomocy w przypadku pojawiającego się problemu przemocy w rodzinie.
4. Dofinansowanie szkoleń z zakresu profilaktyki przeciwalkoholowej i przeciwnarkotykowej.
5. Zakup, dystrybucja materiałów, ulotek na temat przemocy w rodzinie.
6. Udzielanie porad rodzinom uzależnionych od narkotyków, przeprowadzanie rozmów z osobami uzależnionymi, przekazywanie informacji o miejscach , gdzie można rozpocząć leczenie.
III. PROMOWANIE PROFILAKTYCZNEJ DZIAŁALNOŚCI INFORMACYJNEJ I
EDUKACYJNEJ W ZAKRESIE ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW
ALKOHOLOWYCH I PRZECIWDZIALANIA NARKOMANII, A W
SZCZEGÓLNOŚCI DLA DZIECI I MŁODZIEŻY.
1. Realizacja działalności edukacyjno – profilaktycznej z młodzieżą na bazie profilaktycznych programów rekomendowanych przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i innych form profilaktyki oraz pomoc finansowa i organizacyjna w ich realizacji.
2. Finansowanie kształcenia profilaktycznego pedagogów szkolnych, nauczycieli i wychowawców w zakresie przeciwdziałania alkoholizmowi i narkomanii.
3. Współpraca z organizacjami pozarządowymi w celu promocji zdrowego stylu życia i propagowania trzeźwych obyczajów.
4. Pomoc w organizacji imprez promujących trzeźwość wśród społeczności gminnej.
5. Organizacja świetlicowych zajęć pozalekcyjnych o charakterze profilaktycznym, a także różnorodnych imprez rekreacyjno – sportowych i konkursów z elementami profilaktyki uzależnień.
6. Tworzenie warunków zaspokajania potrzeb kulturalnych ( spektakle teatralne, kino,)o tematyce profilaktycznej.
7. Wspieranie i prowadzenie kampanii promujących trzeźwość, współpraca z mediami.
8. W razie potrzeby przeprowadzenie badań monitorujących problemy alkoholowe i narkotykowe w gminie.
9. Prowadzenie na terenie szkół i innych placówek oświatowych i opiekuńczo – wychowawczych programów profilaktycznych dostosowanych do potrzeb ich podopiecznych.
IV. WSPOMAGANIE DZIALAŃ INSTYTUCJI, ORGANIZACJI POZARZĄDOWYCH
I OSÓB FIZYCZNYCH SŁUŻĄCYCH ROZWIĄZYWANIU PROBLEMÓW
ALKOHOLOWYCH I NARKOMANII.
1. Współpraca z policją w celu prowadzenia wspólnych działań profilaktycznych. Przeciwdziałanie rozprowadzaniu narkotyków wśród dzieci i młodzieży. Dokonywanie stałych i okresowych kontroli miejsc szczególnie narażonych na działalność dealerów narkotykowych: szkoły, dyskoteki itp.
2. Współdziałanie w kuratorami sądowymi nadzorującymi osoby kierowane na leczenie odwykowe.
3. Ścisła współpraca z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Sławoborzu w celu ustalenia rodzin zagrożonych alkoholizmem, narkomanią oraz ustalenie form pomocy.
4. Współpraca z pracownikami opieki zdrowotnej z terenu gminy Sławoborze w zakresie diagnozy i rozpoznania chorób: alkoholowej czy narkomanii oraz udzielania pomocy w rozwiązywaniu tych problemów.
5. Wspieranie finansowe instytucji prowadzących realizację profilaktyki i rozwiązywania problemów dot. uzależnień, między innymi współfinansowanie kosztów utrzymania Poradni Uzależnień w Świdwinie, pokrycie kosztów utrzymania Środowiskowego Ogniska Wychowawczego TPD w Koszalinie, działającego przy Zespole Szkół Publicznych w Sławoborzu.
6. Nawiązanie współpracy z instytucjami , stowarzyszeniami zajmującymi się problemami narkomanii.
V. PODEJMOWANIE INTERWENCJI W ZWIĄZKU Z NARUSZENIEM PRZEPISÓW
OKREŚLONYCH W ART. 131 I 15 USTAWY O WYCHOWANIU W TRZEŹWOŚCI
I PRZECIWDZIALANIU ALKOHOLIZMOWI ORAZ WYSTĘPOWANIE PRZED
SĄDEM W CHARAKTERZE OSKARŻYCIELA PUBLICZNEGO.
1. Kontrola ustalonych ustawą o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz uchwałami Rady Gminy w Sławoborzu, zasad i warunków korzystania z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych.
a) kontroli podlegają wszystkie punkty sprzedaży napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia na miejscu lub poza miejscem sprzedaży na terenie gminy Sławoborze, w zakresie przestrzegania zasad sprzedaży i podawania napojów alkoholowych wynikających z ustawy oraz obowiązujących uchwał Rady Gminy w Sławoborzu , przestrzegania warunków określonych w udzielonych zezwoleniach oraz podejmowanie interwencji w związku z naruszeniem obowiązujących przepisów w tym zakresie.
b) Kontrolę przeprowadza się zgodnie art.18 ust.8 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.
c) Kontrole przeprowadza się przez co najmniej 2 osoby bez uprzedniego powiadomienia placówki handlowej.
d) Z przeprowadzonej kontroli sporządzany jest protokół, którego kopię otrzymuje kontrolowany.
e) W przypadku stwierdzenia podczas kontroli uchybień , organ wydający zezwolenia wzywa kontrolowanego do ich usunięcia w wyznaczonym terminie, o ile nie stanowią one podstawy do cofnięcia zezwoleń, lub wszczyna postępowanie o cofnięcie zezwolenia, albo podejmuje inne działania przewidziane prawem.
VI. ZASADY WYNAGRADZANIA CZŁONKÓW GMINNEJ KOMISJI
ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH
1. Ustala się wynagrodzenie dla członków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w formie diet, w kwocie 100,00 zł ( słownie : sto złotych) za:
- każdy udział w posiedzeniu komisji i prowadzenie rozmów motywacyjno – interwencyjnych z osobami zgłoszonymi z problemami alkoholowymi lub narkotycznym,
- każdą kontrolę punktów sprzedaży napojów alkoholowych.
2. W razie zbiegu posiedzeń w tym samym dniu , członkowie komisji otrzymują jedną dietę, bez względu na to, w ilu posiedzeniach uczestniczą. Dotyczy to również udziału w posiedzeniach Rady Gminy i jej komisji.
§ 5. Finansowanie gminnego programu będzie dokonywane w ramach środków własnych gminy, pochodzących z opłat pobieranych za zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych.
§ 6. Koordynację realizacji zadań zawartych w niniejszym programie , merytoryczne i finansowe jego rozliczenie prowadzi pracownik Urzędu Gminy odpowiedzialny za profilaktykę i rozwiązywanie problemów alkoholowych oraz przeciwdziałanie narkomanii.
§ 7. Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Sławoborze.
§ 8. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.